Classes

Coming Soon!

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Jr. Jazz 1 Tuesday 4:30 pm—5:30 pm 5 – 7 Nihar
Jr. Musical Theatre 1 Tuesday 4:30 pm—5:30 pm 5 – 7 Toni
Jr. Jazz 2 Saturday 11:00 am—12:00 pm 5+ Toni
Parent & Me Thursday 10:00 am—10:45 am 1.5-2.5 Terre
Parent & Me Thursday 11:00 am—11:45 am 1.5-2.5 Terre
Acting Thursday 5:30 pm—6:30 pm 7 – 11 Sarah
Ballet 1 Monday 4:30 pm—5:30 pm 7+ Staff
Ballet 1 Thursday 6:30 pm—7:30 pm 9+ Maria
Ballet 2 Monday 6:30 pm—7:30 pm 9+ Staff
Contemporary 1 Wednesday 6:30 pm—7:30 pm 9+ Sunday
Jazz 1 Thursday 5:30 pm—6:30 pm 7+ Joy
Jazz Funk 1 Monday 6:30 pm—7:30 pm 9+ Staff
Jazz Funk 1 Wednesday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Maria
Tap 1 B/C Friday 6:30 pm—7:30 pm Terre
Teen Modern 1 Wednesday 7:30 pm—8:30 pm 13+ Sunday
Tumbling 1 Tuesday 6:30 pm—7:30 pm 9+ Nihar
Tumbling 1 Friday 4:30 pm—5:30 pm 7+ Nihar
Tumbling 1 Saturday 10:00 am—11:00 am 7+ Toni
Tumbling 1 B/C Friday 5:30 pm—6:30 pm 9+ Nihar
Hip Hop 2 Monday 5:30 pm—6:30 pm 9+ Staff
Lyrical / Contemporary 2 Wednesday 5:30 pm—6:30 pm 9+ Sunday
Adult Ballet Int Thursday 6:30 pm—7:30 pm Adult Olivia
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Tiny Dancer

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Creative (aka pre-primary) Monday 3:30 pm—4:30 pm 3 – 5 Sydney
Creative (aka pre-primary) Thursday 4:30 pm—5:30 pm 3 – 5 Terre
Creative (aka pre-primary) Saturday 9:00 am—10:00 am 3 – 5 Terre
Pre-Ballet 1 (aka Primary A) Wednesday 4:30 pm—5:30 pm 4 – 6 Terre
Pre-Ballet 1 (aka Primary A) Thursday 4:30 pm—5:30 pm 4 – 6 Toni
Pre-Ballet 1 (aka Primary A) Friday 4:30 pm—5:30 pm 4 – 6 Terre
Pre-Ballet 1 (aka Primary A) Saturday 9:00 am—10:00 am 3 – 5 Toni
Pre-Ballet 2 (aka Primary B) Monday 3:30 pm—4:30 pm 5 – 7 Terre
Pre-Ballet 2 (aka Primary B) Saturday 10:00 am—11:00 am 4 – 6 Terre
Pre-Ballet 3 (aka Primary C) Monday 4:30 pm—5:30 pm 6 – 8 Terre
Pre-Ballet 3 (aka Primary 3) Saturday 11:00 am—12:00 pm 6 – 8 Olivia
Pre-JR Tumbling 1 Tuesday 3:30 pm—4:30 pm 4 – 6 Terre
Pre-Jr Tumbling 1 Wednesday 3:30 pm—4:30 pm 4 – 6 Terre
Jr. Acting Through Singing! Thursday 4:30 pm—5:30 pm 5 – 7 Sarah
Jr. Hip Hop 1 Tuesday 3:30 pm—4:30 pm 5 – 7 Maria
JR Hip Hop 1 Thursday 3:30 pm—4:30 pm 5 – 7 Terre
Jr. Hip Hop 1 Friday 3:30 pm—4:30 pm 5 – 7 Maria
Jr. Hip Hop 1 Saturday 9:00 am—10:00 am 5 – 7 Olivia
Jr. Jazz Thursday 3:30 pm—4:30 pm 5 – 7 Toni
Jr. Jazz Saturday 9:00 am—10:00 am 5+ Anessa
Jr. Musical Theatre Tap 1 Friday 3:30 pm—4:30 pm 4 – 6 Terre
Jr. Tap 1 Tuesday 4:30 pm—5:30 pm 5 – 7 Anne-Elise
Jumpstart (Pre Jr. Hip Hop) Monday 4:30 pm—5:30 pm 3 – 5 Joy
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Level 1

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Acting Through Singing Wednesday 4:30 pm—5:30 pm 7 – 11 Sarah
Acting Through Singing! Wednesday 5:30 pm—6:30 pm 9+ Sarah
Acro 1 Monday 4:30 pm—5:30 pm 7+ Kaelyn
Ballet 1 Thursday 4:30 pm—5:30 pm 7 – 11 Nihar
Ballet 1 Thursday 5:30 pm—6:30 pm 13+ Nihar
Ballet 1 Saturday 10:00 am—11:00 am 7 – 11 Joanne
Ballet 1 B/C Monday 6:30 pm—7:30 pm 9+ Terre
Cheer 1 Thursday 4:30 pm—5:30 pm Joy
Hip Hop 1 Monday 3:30 pm—4:30 pm 7 – 11 Chris
Hip Hop 1 Thursday 3:30 pm—4:30 pm 9+ Maria
Hip Hop 1 Friday 3:30 pm—4:30 pm 7+ Bailey
Hip Hop 1 Friday 4:30 pm—5:30 pm 7 – 11 Chris
Hip Hop 1 Saturday 10:00 am—11:00 am 7+ Anessa
Jazz 1 Wednesday 4:30 pm—5:30 pm 7 – 11 Sunday
Jazz 1 B/C Friday 5:30 pm—6:30 pm 7+ Terre
K-Pop beg/int Monday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Chris
K-Pop Beg Friday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Bailey
Lyrical / Contemporary / Pop Ballet 1 Tuesday 5:30 pm—6:30 pm 9+ Toni
Musical Theatre 1 Saturday 11:00 am—12:00 pm 6+ Terre
Tap 1 Thursday 5:30 pm—6:30 pm Terre
Tap 1 B/C Wednesday 6:30 pm—7:30 pm 7+ Terre
Tumbling 1 Monday 3:30 pm—4:30 pm 7+ Kaelyn
Tumbling 1 Saturday 11:00 am—12:00 pm 7+ Anessa
Turns and Technique Beginner Thursday 6:30 pm—7:30 pm 9+ Toni
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Level 2

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Ballet 2 Thursday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Maria
Ballet 2/3 Saturday 9:00 am—10:00 am 9+ Joanne
Contemporary 2 Thursday 5:30 pm—6:30 pm 9+ Toni
Hip Hop 2 Monday 3:30 pm—4:30 pm 7+ Maria
Hip Hop 2 Wednesday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Chris
Hip Hop 2 Friday 3:30 pm—4:30 pm 9+ Chris
Jazz 2 Monday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Sydney
K-Pop int Friday 5:30 pm—6:30 pm 9+ Bailey
Tumbling 2/3 Monday 5:30 pm—6:30 pm 7+ Kaelyn
Tumbling 2 Saturday 12:00 pm—1:00 pm 7+ Anessa
Lyrical/Contemporary 2 Monday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Maria
Musical Theatre 2 Thursday 6:30 pm—7:30 pm 7+ Terre
Tap 2 Wednesday 5:30 pm—6:30 pm 7 – 11 Terre
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Level 3

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Ballet 2/3 Saturday 9:00 am—10:00 am 9+ Joanne
Tumbling 2/3 Monday 5:30 pm—6:30 pm 7+ Kaelyn
Lyrical / Contemporary 3 Tuesday 5:30 pm—6:30 pm 9+ Maria
Hip Hop 3 Monday 5:30 pm—6:30 pm 9+ Chris
Hip Hop 3 Tuesday 4:30 pm—5:30 pm 9+ Maria
Hip Hop 3 Wednesday 5:30 pm—6:30 pm 9+ Chris
K-Pop int/adv Wednesday 6:30 pm—7:30 pm 12+ Chris
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Adult Dance Classes

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Adult Tap Beg Tuesday 6:30 pm—7:30 pm Adult Kameryn
Adult Tap Int Tuesday 7:30 pm—8:30 pm Adult Kameryn
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Open Company Classes

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Open Co. Acro (int) *closed for competing only Monday 4:30 pm—5:30 pm 7-14 Ryley
Open Co. Acro (int/adv) Monday 7:30 pm—8:30 pm 10+ Ryley
Open Co. Acro* (adv) Monday 8:30 pm—9:00 pm invite only Ryley
Open Co. Musical Theatre Tap (int/adv) Tuesday 4:30 pm—5:30 pm 10+ Robert
Open Co. Pre-Pointe (int/adv) Tuesday 7:30 pm—8:30 pm 10+ Rotating
Open Co. Pointe* (adv) Tuesday 7:30 pm—8:30 pm invite only Rotating
Open Co. Dance Technique (int/adv) Wednesday 4:30 pm—5:30 pm 10+ Monie
Open Co. K-Pop (int/adv) Wednesday 7:30 pm—8:30 pm 10+ Chris
Open Co. Barre + Flex (int/adv) Thursday 5:00 pm—6:00 pm 10+ Rotating
Open Co. Combo (int/adv) Thursday 7:30 pm—8:30 pm 10+ Shannon
Open Co. Combo (int/adv) Friday 4:30 pm—5:30 pm 10+ Maria
Open Co. Mat Pilates (int/adv) Saturday 9:00 am—10:00 am 10+ Shannon
Open Co. Combo (int/adv) Saturday 11:30 am—12:30 pm 10+ Robert
Open Co. Combo (int/adv) Saturday 11:30 am—12:30 pm 10+ Ryley
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Competition Starter Program

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
CSP – Ballet Monday 5:30 pm—6:30 pm 4 – 6 Terre
CSP – Stretch, Strength + Technique Tuesday 4:30 pm—5:30 pm 4 – 6 Nihar
CSP – Musical Theatre + Choreography Tuesday 5:30 pm—6:30 pm 4 – 6 Robert
CSP – Hip Hop Wednesday 3:30 pm—4:30 pm 4 – 6 Chris/Maria
CSP – Tap Wednesday 4:30 pm—5:30 pm 4 – 6 Anne-Elise
Class Name Day Of Week Time Age Teacher

Competition Training Blocks

Class Name Day Of Week Time Age Teacher
Jazz / Contemporary Co. Block Monday 5:30 pm—7:30 pm Open Rotating
Company Block Tuesday 5:30 pm—7:30 pm Open Rotating
Tap Co. Block Wednesday 5:30 pm—7:30 pm Open Rotating
Jazz / Contemporary Co. Block Thursday 6:00 pm—7:30 pm Open Rotating
Hip Hop Co. Block Friday 5:30 pm—7:30 pm Open Rotating
Jazz / Contemporary Co. Block Saturday 10:00 am—11:30 am Open Rotating
Class Name Day Of Week Time Age Teacher